Diyetisyenden Uzun Yaşam Tarifi

Diyetisyenden Uzun Yaşam Tarifi

Bu Emojiler Yasaklanıyor!

Bu Emojiler Yasaklanıyor!

BMW

BMW'ye Fena Cevap!

Erkekler Bol Bol Domates Yiyecek!

Erkekler Bol Bol Domates Yiyecek!

En Havalı Kareler!

En Havalı Kareler!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
MEB Duyurdu, O Sınav Uzatıldı!
MEB Duyurdu, O Sınav Uzatıldı!
ALES Ne Zaman Yapılacak?
ALES Ne Zaman Yapılacak?
Haber Detayı
16 Nisan 2019 - Salı 17:46 Bu haber 653 kez okundu
 
Çocukları Şimdiye Uyandırmak
Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Model İslâm İşbirliği Teşkilatı Zirvesi programında eğitimde yeni bir dile ihtiyaç duyulduğunu belirtti.
EĞİTİM Haberi
Çocukları Şimdiye Uyandırmak

 

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Model İslâm İşbirliği Teşkilatı Zirvesi programında eğitimde yeni bir dile ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Millî Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü koordinasyonunda, İslâm İşbirliği Teşkilatı Gençlik Forumu, Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi, Beyoğlu Eğitim ve Kültür Vakfı iş birliğinde düzenlenen MODEL OIC 2019, İstanbul Deklarasyonu´nun okunmasıyla sona erdi. Millî Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk, İslam İşbirliği Teşkilatı´na üye 56 ülkeden lise seviyesindeki öğrencilerle Türkiye´deki gençlerin katılımıyla Haliç Kongre Merkezinde düzenlenen Model İslâm İşbirliği Teşkilatı Zirvesinin (MODEL OIC 2019)  kapanış programında konuştu.

Gençlerin enerjisini hmenin dünyanın geleceği için umutlarını artırdığını dile getiren Selçuk, konuşmasının başında Prof. Dr. Fuat Sezgin´i rahmetle andığını söyledi. Selçuk, geçen yıl zirveye 26 ülkeden gerçekleşen katılımın bu yol 56 ülkeye yükseldiğini anımsatarak, şöyle konuştu: “Bu bakımdan güzel bir gelişme. Burada geleceğin diplomatları büyüyor ve yetişiyor. Buradaki diplomat ve diplomasi kelimesi çok önemli ve kilit bir kavram… Modern diplomasi Osmanlı İmparatorluğu, Asya´da ve Afrika´daki İslâm dünyası üzerine oynanan oyunlarla gelişmiş bir kavram ve kelimedir. Gençlerin bunu araştırmasını önemli buluyorum. Doğu sorunu, Osmanlı´ya hasta adam söylemi nasıl ve nerede hangi diplomatik mahfillerde kim tarafından icat edildi ve üst üste sürekli kullanıldı? Çok önemli ve kritik bir soru. Bu bakımdan Ortadoğu, Yakın Doğu ve Uzak Doğu gibi Avrupa merkezli kavramlar nerelerde inşa edildi, nerelerde kotarıldı? Bu sorular da çok önemli.” Dünyanın en iyi üniversitelerinde açılan şarkiyat bölümlerine dikkati çeken Selçuk, bu enstitülerde İslâm ülkelerinin pek çok yönden incelendiğini kaydetti.

Şimdiyi Konuşmak

Selçuk, dijital diplomasi kavramına vurgu yaprak, şu değerlendirmelerde bulundu: “Değişim ve dönüşümü anlamadan bugünkü dünyayı kavramak ve küresel sermeyenin, dijital kapitalizmin bizi nereye doğru sürüklediğini anlamak mümkün olmayacaktır. Tarih tekerrür ettiği kadar tefekkür de gerektirir. Bu yıl böyle bir toplantıda geçmişi ve geleceği konuşurken aslında şimdiyi de konuşmanın önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü çok hızlı bir değişim ve dönüşüm var dünyada. Dördüncü büyük kırılma denen bir dönem geliyor. 15-20 içerisinde dijital olanın fiziksel olanla, bizim biyolojik bedenimizle bütünleştiği, insanın beynine yazılım yüklenecek, damarlarında yüzlerce nano robotun dolaştığı, çiplerin insan vücuduna entegre edildiği bir döneme doğru geliyoruz. Böyle bir dönemde inanılmaz bir kırılma yaşanacak ve buna sizler şahitlik edeceksiniz. Bu kırılma sizlerin omuzuna yükselecek.

Yeni Okumalar ve Yeni Bir Dil

Dünyada yaşanan krizler nedeniyle yeni okumalara ve yeni bir dile ihtiyaçları olduğunu aktaran Selçuk, bu oluşturulması için anlayışın ve idrakin gelişmesinin gerekli olduğunu dile getirdi. Selçuk, dünyadaki büyük krizlerin büyük bölümünün iyi eğitimli insanlar tarafından çıkarıldığını ifade ederek, mevcut verilere göre eğitim seviyesi ve çevre kirliliğinin doğru orantılı olduğunu aktardı.

“Şimdinin gelecekleştirildiği, geleceğin şimdileştirildiği” bir dünyayla karşı karşıya olduklarını ifade eden Selçuk, “Daha çok ütopya ve distopya arasına sıkıştırılmış bir şimdinin ziyanından söz edilebilir. Biz vaktin nakdine inanan insanlarız. Dolayısıyla vakit kavramını yeniden düşünmekte yarar var. Eğitimi de sadece geleceğe hazırlanmak değil, çocukları ve gençleri şimdiye uyandırmak şeklinde tarif etmekte fayda var. Yoksa geçmişin ve geleceğin çizgisi bizi şu anı hmekten alıkoyabilir. Biz çocukların öz geçmiş yazmasından ziyade öz gelecek yazmasını daha önemsiyoruz.” dedi. Program sonunda çalışmalara katılan öğrencilere sertifika ve ödülleri verildi.

OIC 2019

Zirveye, İslâm İşbirliği Teşkilatı´na üye 56 ülkeden lise seviyesindeki öğrencilerle Türkiye´deki Arapça ve İngilizce hazırlık sınıfı bulunan Anadolu İmam Hatip, Uluslararası Anadolu İmam Hatip, Anadolu, Fen, Sosyal Bilimler Liseleri ve Özel Okul öğrencilerinden oluşan 224 delege katıldı.

Öğrenciler arasındaki sempozyumda katılımcı öğrencilerin dünyanın ve İslâm coğrafyasının sorunlarına dair farkındalık kazanması ve duyarlılıklarının arttırılabilmesi, temsil ettikleri ülkenin politikaları çerçevesinde çözüm önerileri sunabilmesi amaçlandı. Bununla birlikte Millî Eğitim Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyonunda da vurguladığı üzere öğrencilerimizin yabancı dil becerilerinin geliştirilmesi, analitik düşünme ve sorunlara çözüm üretebilme melekesinin geliştirilmesine katkı sağlamak,  da zirvenin hedefleri arasında yer aldı.  Bu minvalde Sempozyum Danışma Kurulunca İslâm ülkelerinin mevcut durumu ve geleceğine yönelik alt konular belirlendi. Komitelerde belirlenen konular delegeler tarafından İngilizce ve Arapça olarak sunular hâlinde tartışıldı, bu süreçte öğrencilerce tespit edilen sorunlar gündeme getirilerek, çözüm yolları ortaya kondu ve sempozyumun sonuç bildirgesi oluşturuldu.

Cumhurbaşkanlığı genelgesiyle 2019 yılının “Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı” ilan edilmesi kapsamında “İslâm Bilim Tarihi Işığında Geçmişin İhyası Geleceğin İnşası” teması ile gerçekleştirilen zirvede, öğrencilerin yabancı dil, analitik düşünme ve sorunlara çözüm üretebilme becerilerinin geliştirilmesine katkı sağlaması amaçlandı.

Programın ilk gününde İnsan Hakları Komitesinde; Müslüman kimliğinin temel değeri olarak insan hakları ihlallerine karşı mücadele, Gençlik Komitesinde; Gençleri sosyal ve ekonomik gelişime daha iyi katılım fırsatları sunarak güçlendirilmesi,  Kültürel Komitede; İslâm Bilim Tarihine Yön Veren Bilim İnsanlarının değerlendirilmesi, Ekonomi Komitesinde ise İslâmî finansal araçlar kullanılarak İslâm İşbirliği Teşkilatı Ortak Pazarı’nın kurulmasına doğru diplomatik simülasyon oturumları gerçekleştirildi. İkinci gün ise genel kurul oturumu yapılarak kararlar yazıldı.

Üç gün süren program, İstanbul deklarasyonunun (sonuç bildirgesinin) okunması ile sona erdi.

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Eğitim, eğitim haberleri, eğitimden haberler, ziya Selçuk, milli eğitim bakanı, fuat sezgin, asya, Afrika,
Yorumlar
Haber Yazılımı