Diyetisyenden Uzun Yaşam Tarifi

Diyetisyenden Uzun Yaşam Tarifi

Bu Emojiler Yasaklanıyor!

Bu Emojiler Yasaklanıyor!

BMW

BMW'ye Fena Cevap!

Erkekler Bol Bol Domates Yiyecek!

Erkekler Bol Bol Domates Yiyecek!

En Havalı Kareler!

En Havalı Kareler!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Okul Öncesi Eğitime Erişimi Olmayan 40 Bin Çocuğa Anaokulu Eğitimi
Okul Öncesi Eğitime Erişimi Olmayan 40 Bin Çocuğa Anaokulu Eğitimi
BİNLERCE MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ ÖĞRENCİSİNE LİSE DİPLOMASI İMKANI
BİNLERCE MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ ÖĞRENCİSİNE LİSE DİPLOMASI İMKANI
Haber Detayı
15 Temmuz 2019 - Pazartesi 20:14 Bu haber 382 kez okundu
 
İstanbul'da Veli Akademileri...
İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen Veli Akademileri kapsamında, Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan değişen süreçlere dair önemli paylaşımlarda bulundu.
- Haberi
İstanbul'da Veli Akademileri...

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen Veli Akademileri kapsamında, Üsküdar Üniversitesi Rektörü  Prof. Dr. Nevzat Tarhan değişen süreçlere dair önemli paylaşımlarda bulundu.


Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü Veli Akademileri kapsamında ortaöğretime geçiş tercih ve yerleştirme süreçlerine ilişkin düzenlenen programa katıldı. Tarhan, tercihlere ve aile çocuk ilişkisine dair önemli paylaşımlarda bulundu.

İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü’nün İstanbul Salonu'ndaki programda Prof. Dr. Nevzat Tarhan, eğitimci ve velilere "Son Sığınak Aile" konulu bir konferans verdi.  İl Millî Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, konferanstan önce yaptığı açılış konuşmasında, öğrencilerimizin eğitim seçeneklerini ele almanın oldukça önemli olduğunu belirtti. Çocuklarımız açısından son derece önemli olan bir dönemde aktif olarak çalıştıklarını ifade eden Yazıcı,  Nevzat Tarhan gibi yetkin bir ismin söyleyeceklerinin önemli bir fırsat sunduğunun altını çizdi.

Öğrencilerin akademik hayatlarında anne-babalarının ve eğitimcilerin tutumlarının önemli olduğunu belirten Nevzat Tarhan, bu konuda millî eğitimde ciddi bir şekilde vizyon toplantılarının yapıldığını, bir paradigma dönüşümünün olduğunu söyledi.  Anne baba tutumlarına değinen Tarhan şunları söyledi: "Bu çok gecikmiş bir dönmüşüm fakat geç kalınmış denilemez. Neresinden başlarsak faydalı olacaktır. Bu dönüşümde ailelerin bulunması da çok önemlidir. Bu çerçevede çocuğu eğitirken gencin yapacağı, ailenin ve eğitimcinin yapacağı şeyler var. Bu üçü ortak bir dil kullanırsa, ortak bir akıl oluşturursa çocuğun başarısı ve yetenekleri ortaya çıkar. Ama aile, eğitimci ve genç farklı yol ve dil kullanırsa ortak bir sonuç almak bu durumda zorlaşıyor ve bunu bedelini çocuk ödüyor. Ailenin ve eğitimcinin çocukla olan iletişimini yakalamak önemlidir."

Aile Ortamı

Eğitim bilimleri alanındaki gelişmelere dair bir perspektif çizen Nevzat Tarhan, tercih yaparken çocukların kişilik özelliklerine uygun ilgi alanlarını belirleme sürecinde ailedeki hususlara değindi. "Evli çiftler eşimi nasıl düzeltirim, üzerinde nasıl hâkimiyet kurarım, anlayışının yerine, evi nasıl sevimli ve sıcak bir hale getiririme odaklanmalıdır. Buna odaklanıp evde sıcak bir atmosfer oluşturduğumuz zaman çocuk doğal olarak aileye bağlanmış olur, aidiyeti yüksek olur. Bir yerde uyuşturucu, alkol gibi kötü şeyler öğrense de evi sevdiği için hata yapsa da gelip evi bulur. Ama evi sevmezse o çocuğu kolay kaybederiz. Burada kritik kavram gencin evi, anneyi ve babayı sevmesidir." diyen Tarhan, "Bir babanın çocuğuna vereceği en güzel hediye annesini sevmesidir." ifadesini vurguladı.

Teknolojinin Öznesi Olmak

Duygulara ve dönüşüme dikkat çeken Nevzat Tarhan, değişen dünyada endüstri 1.0'dan endüstri 4.0'a gelindiğini ve endüstri 4.0'a hâkim olanların dünyaya hâkim olduğunu söyledi. Endüstri 4.0 da otonom robotlar, simülasyonlar, siber güvenlik, 3D yazıcılar ve artırılmış gerçeklik olduğunu belirten Tarhan, otonom robotların ilerleyen yıllarda devreye gireceğini, insanların yaptığı bütün işleri yapabileceğini vurguladı.

Kendini bilmenin önemli olduğunu ve mutlaka göz önünde bulundurulması gerektiğini belirten Nevzat Tarhan şunları kaydetti: "Bu gidişin gerisinde kalırsak birçok fırsatı kaçırırız ve sadece teknolojinin nesnesi oluruz. Hâlbuki teknolojinin nesnesi değil öznesi olmak zorundayız. Teknolojiye hayır diyerek bir şey elde edemeyiz. Aksine teknolojiyi kendi amacımız yönünde kullanmamız gerekiyor. Bunu yapabilirsek teknolojiyi şimdiki gençlere kullanmayı öğretmiş oluruz." dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: nevzat tarhan, veli akademileri, istanbul milli eğitim müdürlüğü, eğitim
Yorumlar
Haber Yazılımı