Diyetisyenden Uzun Yaşam Tarifi

Diyetisyenden Uzun Yaşam Tarifi

Bu Emojiler Yasaklanıyor!

Bu Emojiler Yasaklanıyor!

BMW

BMW'ye Fena Cevap!

Erkekler Bol Bol Domates Yiyecek!

Erkekler Bol Bol Domates Yiyecek!

En Havalı Kareler!

En Havalı Kareler!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
LGS Başvuruları Başladı..!
LGS Başvuruları Başladı..!
Dünyanın En Büyük Robotik Etkinliği Marmara Park’ta!
Dünyanın En Büyük Robotik Etkinliği Marmara Park’ta!
Haber Detayı
06 Nisan 2019 - Cumartesi 17:53 Bu haber 712 kez okundu
 
'Medya okuryazarlığı zorunlu ders olmalı'
Türk halkının dizi izlemeyi sevdiğini ancak son yıllarda dizilerin oluşturduğu algıların boyutlarının çok ciddi olduğunu söyleyen Dr. Nur Emine Koç, yerli yapım dizilerin kültürümüzü yozlaştırdığını söyledi. Dizilerin toplumun, gelenek ve göreneklerini hiçe saydığını vurgulayan Koç, “Dizilerde eğitim ön plana çıkarılmalıdır. Bu da yapılamıyorsa mutlaka medya okuryazarlığı dersi, anaokulundan itibaren öğretilmeye başlanmalıdır” dedi.
EĞİTİM Haberi
'Medya okuryazarlığı zorunlu ders olmalı'

Türk yapımı dizilerin son yıllarda insanlar üzerindeki etkisinin artması endişe uyandırıyor. İstanbul Aydın Üniversitesi Yeni Medya Bölümü Öğr. Üyesi Dr. Nur Emine Koç, özellikle çocuk ve gençler arasında diziler vasıtasıyla oluşturulan algının tehlikesine dikkat çekti. Yerli yapım dizilerin kültürümüzü yozlaştırdığını ve toplumun, gelenek-göreneklerini hiçe saydığını vurgulayan Koç, “Dizilerde eğitim ön plana çıkarılmalıdır. Bu da yapılamıyorsa mutlaka medya okuryazarlığı dersi, anaokulundan itibaren öğretilmeye başlanmalıdır” dedi. Koç, “Televizyon dizileriyle, özellikle gençlere eğitimden yoksun bir gelecek hazırlatılmaya, toplum dönüştürülmeye çalışılıyor” diyerek şunları ekledi: “Birçok dizide, ‘Okuyup da ne olacaksın?’ Söylemlerine çok rastladım. Verilen bu mesajların düzeltilmesi ve gençlerimizin eğitime özendirilmesi gerekiyor.”

 

EĞİTİMLE İLGİLİ MESAJ VERİLMİYOR
Genellikle subniminal mesajlarla eğitimi destekleyen değil de daha çok, eğitim almadan da legal olmayan yollarla ya da zengin birine âşık olarak da çok başarılı ve zengin olunabileceğinin vurgulandığı dizilerin ağırlıkta olduğunu ifade eden Koç, “Dikkat ederseniz yıllardan beri değişmeyen, parasal durumu iyi olmayan ve okumayan bir kız, zengin bir eş bulsun her şeyi olur, zengin olur, başarılı olur mesajı veriliyor. Kadınlar dizilerde sürekli evde oturuyor, yemek pişiriyor, çalışıyorsa asla yönetici yapılmıyor. Her zaman geri planda tutuluyor. Bunun haricinde gençler şiddete yönlendirilerek mafyatik dizilerle adaleti kendilerinin sağladıkları düşündürülüyor. Bu bir algı operasyonudur” dedi.

kaynak: yenisafak

Kaynak: Editör:
Etiketler: medya okuryazarlığı, ösym, egitimden haberler, egiitme dair, zorunlu dersler, meb, nur emine koç, çocuklar da eğitim,
Yorumlar
Haber Yazılımı