Diyetisyenden Uzun Yaşam Tarifi

Diyetisyenden Uzun Yaşam Tarifi

Bu Emojiler Yasaklanıyor!

Bu Emojiler Yasaklanıyor!

BMW

BMW'ye Fena Cevap!

Erkekler Bol Bol Domates Yiyecek!

Erkekler Bol Bol Domates Yiyecek!

En Havalı Kareler!

En Havalı Kareler!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
İstanbul'da Veli Akademileri...
İstanbul'da Veli Akademileri...
BU LİSEDE DERSLERE DUAYEN SANATÇILAR GİRECEK
BU LİSEDE DERSLERE DUAYEN SANATÇILAR GİRECEK
Haber Detayı
16 Temmuz 2019 - Salı 10:17 Bu haber 508 kez okundu
 
Profesörler, Rehber Öğretmenlerle Bir Araya Geldi
İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünün yürüttüğü Mesleki Gelişim Akademisi çalışmaları kapsamında Prof. Dr. Özge Hacıfazlıoğlu ve Prof. Dr. Yaşar Özbay, rehber öğretmenlerle bir araya geldi.
EĞİTİM Haberi
Profesörler, Rehber Öğretmenlerle Bir Araya Geldi

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünün yürüttüğü Mesleki Gelişim Akademisi çalışmaları kapsamında  Prof. Dr. Özge Hacıfazlıoğlu ve Prof. Dr. Yaşar Özbay, rehber öğretmenlerle bir araya geldi.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonunda gerçekleşen seminerde Hasan Kalyoncu Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özge Hacıfazlıoğlu'nun"Öğretmenlikte Denge Arayışları"ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Özbay'ın "Pozitif Genç Gelişimi" konulu sunumu katılımcıların yoğun ilgisiyle karşılandı.

Profesör Doktor Özge Hacıfazlıoğlu, "Öğretmenlikte Denge Arayışları"konulu sunumunda dijital çağda doğan çocuklara öğretmenlik yapmanın zorluğundan bahsederek"Öğrencinin ve ailesinin hayatına dokunan teknoloji değil, biz öğretmenleriz. Teknolojinin bizi esir almaması gerekiyor. Biz öğretmenler olarak bir ahenk içinde çalışmalıyız." diyerek öğretmenliğin meşakkatli ama keyifli bir meslek olduğunu vurguladı.

Konuşmasında rehber öğretmenlerin tüm meslek hayatlarının, başkalarına yardım etmek ve yol göstermekle geçtiğini söyleyen Hacıfazlıoğlu, denge modelleri üzerine konuşarak dengenin; tamamlayıcı denge, ödün vermeye dayalı denge ve çalışmaya dayalı dengeden geçerek son aşamada bağlantısızlığa ulaştığını vurguladı.Denge temalarına da değinen Hacıfazlıoğlu, araştırma, öğretim ve lider olarak dengeyi sağlamak ile özel yaşam ve iş hayatındaki dengeyi sağlamanın aile dinamikleri ve sorumluluklarına bağlı olduğunun altını çizdi.

 

Öğrencilerin Ruhunu Beslerken Kendi Ruhunuzu Beslemeyi Unutmayın

"Dengeli öğrenci, dengeli öğretmen ve yöneticilerden geçer. Öğrencilerin ruhunu beslerken kendi ruhumuzu beslemeyi de unutmamamız gerekiyor." diyen Prof. Dr. Hacıfazlıoğlu,
öğretmenler için dezavantajlı bölgede çalışmak kadar maddi anlamda hiç bir zorluk çekmeyen öğrencilerin bulunduğu okullarda çalışmanın da zorluğundan bahsetti.

Öğretmenin entelektüel olarak beslenmesinin önemine değinenHacıfazlıoğlu, yurtdışındaki okul modellerinin ve öğrenme ortamlarının incelenmesi gerektiğini ifade ederek 'Öğretmen Eğitiminde Eylem Araştırması Oğuzeli İlçesi' örneğini verdi.

2023 Vizyon Belgesi'ndeokul temelli öğretmen gelişiminin önemine dikkat çeken Hacıfazlıoğlu, 'Her öğretmen değerlidir, hepsi fark yaratır.'düşüncesinden yola çıkılarak "Öğretmenin ve yöneticinin hayatlarına dokunursak öğrencilere de ulaşabiliriz." dedi.

Ardından söz alarak rehber öğretmenlerle "Pozitif Genç Gelişimi" konusunda bilgi ve görüşlerini paylaşan Profesör Doktor Yaşar Özbay, yaşam koşullarının zorlu olduğu durumlarda gençlerin normal gelişimlerini desteklemek adına risk gruplarıyla çalışıldığını ifade ederek "Bu durumda önemli olan onların içinde bulunduğu zorlu koşullar değil, bizim onlara nasıl katkı sağladığımızdır." dedi. 

 

Genç Nüfus,Ülkemiz İçin Büyük Bir Kaynak 

Türkiye'de nüfusun 16,1'inin gençlerden oluştuğunu söyleyen Özbay, yapılan araştırmalarda gençlerin büyük bir çoğunluğunun hayat doyum hallerinin düşük çıktığını vurgulayarak "Bu nedenle gençlerin pozitif gelişimine katkı sunmak adına bu konuda topyekûn ve ekonomik önlemler almak zorundayız.Genç nüfus, ülkemiz için büyük bir kaynak." dedi. 

Tarihte iz bırakan insanların yaşam hikâyelerini incelediğini söyleyen Özbay, "Tarihe geçen herkesin bir zorlanma hikâyesi vardır. Çocuklarımız ve gençlerimiz adına, onların içinde bulunduğu zorlukları avantaja çevirerek onlara sorumluluk vermeli ve güçlü yanlarını beslemeliyiz." dedi.

"Yapılan araştırmalara göre çocuklar, eğitimin içindeyse, sağlıklı bir ailede yetişiyorsa ve iyi arkadaşlara sahipse suçtan uzak duruyor.Bu sayede de pozitif genç gelişimini sağlıyoruz." diyen Prof. Dr. Özbay, çocukların eğitimin içinde olmasının onları suçtan uzak tutmak için en etkili yol olduğunu belirtti.

"Farkımızı ortaya koymak zorundayız, hepimizin bir hikâyesi olmak zorunda." şeklinde rehber öğretmenlere seslenen Özbay, başarısızlıktan öğrenmenin ve pes etmemenin öneminden bahsederek başarısızlığı deneyim olarak algılayıp hatalarından öğrenen herkesin başarıya ulaşabileceğini söyledi.

Genç gelişiminin özelliklerinin yeterlik, güven, bağlılık, karakter, ilgi, yardım ve katkıdan geçtiğini kaydeden Özbay, gençlerin daha katılımcı ve daha sosyal olmaya yöneltilmesi için içsel motivasyonlarının artırılarak onlara özgüven aşılanması gerektiğini sözlerine ekledi.

Özellikle rehber öğretmenlerin; problem çözme davranışları, kültürler arası etkileşim içinde olma,empati kurma, kişisel haklara saygı duyma gibi özelliklerikazandırmak adına gençlerin hayatında büyük rol oynadığını ifade eden Özbay, akademik başarıdan önce iyi insan olmanın önemine dikkat çekti. 

Programın sonunda İzmir İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İlker Erarslan, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Öğretim ÜyeleriProf. Dr. Özge Hacıfazlıoğlu ve Prof. Dr. Yaşar Özbay'a değerli katkılarından dolayı teşekkür ederek çiçek takdiminde bulundu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: izmir, rehbr öğretmen, seminer, profesör, özge hacıfazlıoğlu, yaşar özb
Yorumlar
Haber Yazılımı