Diş Eti Hastalığı, Erken Doğum Riskini Artırabilir!

Diş Eti Hastalığı, Erken Doğum Riskini Artırabilir!

Kış Aylarında Kalbi Yoran 7 Önemli Hata!

Kış Aylarında Kalbi Yoran 7 Önemli Hata!

Ağız Yaralarında 7 Önemli Neden!

Ağız Yaralarında 7 Önemli Neden!

Anne Baba Olmadan Önce Bu Testleri Yaptırın!

Anne Baba Olmadan Önce Bu Testleri Yaptırın!

Kan Şekerini Yükselten 10 Hata!

Kan Şekerini Yükselten 10 Hata!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Organ Nakli Yanlışları!
Organ Nakli Yanlışları!
Başvurular Başladı!
Başvurular Başladı!
Haber Detayı
09 Kasım 2019 - Cumartesi 14:20 Bu haber 2485 kez okundu
 
Belediye Gelirleri Düştü!
Belediye gelirleri 500 kat geriye gitti!
EKONOMİ Haberi
Belediye Gelirleri Düştü!

Belediye gelirleri 500 kat geriye gitti!

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, beklenen belediye finans yasasının çıkmamasının tüm belediyeleri olumsuz etkilediğine dikkat çekerek; “Belediyelerin gelirleri 500 kat geriye gitti. Vuku bulan olaylar ve doğan ihtiyaçlar karşısında 500 kat geri gitmiştir. Reel olarak hesabını yaptığınızda karşınıza bu çıkıyor” dedi.

Marmara Belediyeler Birliği’nin Meclis Toplantısı’nda konuşan Büyükçekmece Belediye Başkanı, Türkiye Belediyeler Birliği ve Marmara Belediyeler Birliği Encümen Üyesi Dr. Hasan Akgün, hizmetlerinin aksamadan yürütülebilmesi için ivedilikle belediyelerin gelirlerini arttırılması gerektiğini belirtti.

“Belediyeler Birliği olarak kapsamlı bir çalışma yaptık

Türkiye’de bin 200’e yakın belediyenin çöpünü zor topladığını ve araçlarına zor mazot alabildiğini kaydeden Başkan Akgün; “Özellikle Orta Anadolu ve Doğu’ya doğru gittiğiniz zaman oradaki belediye başkanı diyor ki; “Bu mührü kime vereyim? Ben köyüme gidemiyorum. Çünkü seçimden sonra geldik baktık kasa tamtakır. 5 kuruşumuz yok, yandık bittik bizi kurtarın” diyor. Türkiye Belediyeler Birliği olarak bu belediyelerimizden almış olduğumuz raporları da ekleyerek sayın Cumhurbaşkanımıza ve yerel yönetimlerle ilgili birime vermek üzere kapsamlı bir çalışmalarımızı yaptık. İçerisine önemli gelir kaynakları konmuştur. Örneğin emlak vergilerinin 2 yılda bir ama ihtiyaç duyulduğu takdirde 1 yıldan az olmamak üzere yeniden değerlendirilmesi çok önemli bir tespittir. Burada Büyükçekmece’yi örnek verdik. Büyükçekmece’de Kumburgaz D 100 Karayolu üzerindeki milyonlarca metrekare arsaların değeri satışta 1000 dolar ila 1.500 dolar arasında. Ama biz onlardan 69 TL üzerinden vergi alıyoruz. Almamak daha iyi çünkü yaptığımız masraf aldığımız paradan 2 kat daha fazla. Bu Türkiye’nin genelinde de böyle. Belediyeler öz kaynaklarını toplamak zorundadır” ifadesini kullandı.

“Motorlu Taşıt Vergisi’nin yüzde 50’sini talep ettik”

Hazırlanan raporda Motorlu Taşıt Vergileri’nin yüzde 50’sini talep ettiklerini de belirten Başkan Akgün şöyle konuştu: “Yol, tretuvar, bordür her şeyi belediyeler olarak biz yaparız ama Motorlu Taşıt Vergisi’nden bir gelirimiz olmaz.  Yaptığınız yolu ve tretuvarı yıkan bir kamyona yaptırım da uygulayamayız. Şehir içinde trafik cezası verebilme yetkisinin Büyükşehirlere verilmesi ve belediye meclis kararıyla da gerektiğinde illere ve ilçelere verilebilmesi yönünde de bir talebimiz oldu. Bunun dışında çok daha radikal bir talebimiz daha oldu. KDV’den bir payın belediyelere aktarılması veya bir pay ilave edilmesi. Bu da üst siyaseti zorlayacak bir iştir. Belediyeler Birliği olarak belediyelerin gelirlerini arttırabilecek tespitlerimizi uzun zamandır yapmıştık. Tekrar gözden geçirdik son şeklini verdik ve sayın Cumhurbaşkanımıza ve ilgili birimlere aktarılıyor. Dolayısıyla bu sıkıntıyı sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere Maliye Bakanı, İçişleri Bakanı ve diğer ilgili bakanlarımız çok rahat anladılar diye düşünüyorum. Devletimizin 2020 yılı bütçesi ile birlikte bunların bir kısmının geçeceğine inanıyorum.” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: belediye, hasanakgün, büyükşehirbelediyesi, ekonomi, siyaset
Yorumlar
Haber Yazılımı