Renkli Beslen Hücrelerini Koru

Renkli Beslen Hücrelerini Koru

5 Adımda ‘Mutlu Yaşam’ Önerileri

5 Adımda ‘Mutlu Yaşam’ Önerileri

Çocuklarda Anne Bağımlılığına Karşı 7 Altın Öneri!

Çocuklarda Anne Bağımlılığına Karşı 7 Altın Öneri!

Masa Başı Çalışanlarını Tehdit Eden 6 Hastalık!

Masa Başı Çalışanlarını Tehdit Eden 6 Hastalık!

Covıd-19 Mu? Klima Hastalığı Mı?

Covıd-19 Mu? Klima Hastalığı Mı?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Yunus Emre’nin Öğretilerini Gelecek Nesillere Taşıyor
Yunus Emre’nin Öğretilerini Gelecek Nesillere Taşıyor
Ağaca Bile Saygıları Yok
Ağaca Bile Saygıları Yok
Haber Detayı
01 Haziran 2021 - Salı 14:39 Bu haber 633 kez okundu
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Çağrı
Balıkçı Kenan’dan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Çağrı:
GÜNDEM Haberi
Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Çağrı

Balıkçı Kenan’dan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Çağrı:

Müzeye Sahip Çıkalım

 

Müze İmamoğlu’nun Hışmına Uğradı

 

Türkiye Deniz Canlıları Müzesi kurucusu Balıkçı Kenan dünyada ve Türkiye’de tek olan mumya balıklarının koyacak yer olmadığı için yerlerde olduğunu söyledi. Devlet yetkililerine seslenen Balıkçı Kenan: ‘Burada 200 ton mumya balık var. Müzemizi İmamoğlu yıktığı için balıkları koyacak yerimiz yok. Sayın Cumhurbaşkanımızdan destek istiyorum’ dedi.

 

Her gün binlerce kişinin ziyaret ettiği küçük, büyük herkesin meraklı bakışları içerisinde gezme fırsatı bulduğu Türkiye Deniz Canlıları Müzesi, Beylikdüzü Belediyesi tarafından geçtiğimiz ay yıkıldı. Yer olmadığı için servet değeri taşıyan balıklar yerlerde kaldı. Yaklaşık 200 ila 300 ton arası mumya balık bulunduğunu belirten Balıkçı Kenan: ‘Buraya öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz, üniversiteden hocalarımız akın ediyordu. Her gün binlerce kişi ziyaret edip onara denizlerimizdeki balıkları gösteriyorduk. İmamoğlu’nun talimatıyla Beylikdüzü Belediyesi müzeyi yıktıktan sonra binlerce balık şuanda yerlerde’ şeklinde konuştu.

 

İmamoğlu Bizden İntikam Alıyor

 

Ege, Akdeniz, Marmara ve Karadeniz’de bulunan balıkların neredeyse tamamının mumya hali müzede olduğunu belirten Balıkçı Kenan: ‘Burada 50 yılın emeği, birikimi var. 50 yıldır hiç bir ücret talep etmeden ücretsiz bir şekilde hizmet verdik. Bugün İmamoğlu’nun müze hışmına uğradı. Bize mühlet bile vermeden müzeyi yıktılar. Bir inat uğruna bu balıklar yerlerde. Bu müze Kenan’ın değildir. Öğrencilerindir. Halkındır. Kimseden bir talebimiz olmamıştır. Biz bu müzeyi vatandaşlara armağan ettik. İmamoğlu müzemizi yıktırdı. Kendi ellerimle diktiğim ağaçları söktürdü. Yaklaşık 15 yıl önce bu alanda hiç bir şey yokken biz burayı ağaçlandırdık. İnat uğruna o ağaçları da söktüler. Anadolu Caddesi ve tretuvar bizim tapulu mülkümüz. Biz yolu kapatma bahsi olunca Ekrem İmamoğlu bize, bizim belediyeden kiralamış olduğumuz alanla tapulu malımız olan Anadolu Caddesi’ni takas ederiz dedi. Biz sizden kira almayız. Sende yolu kapatma. Sen bizim yeri kullan bizde senin yerini kullanalım dedi. 7 senedir bizim arazimizi kullandılar. Ben bu alanı belediyenin ısrarı üzerine 12 sene önce kiraladım. Meclisten geçti. Encümen kararıyla verildi. Bizde Türkiye Deniz Canlıları Müzesi’nin bulunduğu yeri kullandık. Belediyede bizden kira almadı. Bizde belediyeden kira almadık. Bizim kiraladığımız yer zaten Türkiye Deniz Canlıları Müzesi. Orada hiç bir ticari faaliyetimiz yok. 50 senedir öğrenciler denizi, balığı sevsinler diye onlara tahsis ettik. Üniversite öğrencileri gelip Türkiye Deniz Canlıları Müzesi’nde derslerini çalışıp, hatıra fotoğrafları çektirdi. 7 senedir bizim yerimizi kullanan Beylikdüzü Belediyesi sözünde durmadı. 50 senedir ücretsiz olarak sunduğumuz balıklar şu anda yerlerde. Çok üzgünüm. Halkımız için üzgünüm. Öğrencilerimiz için üzgünüm. Bu değerli balıklar yerlerdi’ dedi.

 

Ağaçları Bile Söktüler

 

Türkiye Deniz Canlıları Müzesi Kurucusu Balıkçı Kenan: ‘Bizler yeşil alanı imara açıyorlar diye eylem yaptık. Devlet yetkililerine mektup yazdık. Yeşil alanın imara açılmasını engelledik. Şimdi de bizden bu şekilden intikam alıyorlar. Burada da kendi ellerimle diktiğim yaklaşık 160 ağaç vardı. Onları da söktüler. Yazık günah değil mi o ağaçlara. Burası adeta küçük bir orman gibiydi. Bu neyin düşmanlığı. Yeşile, ağaç bile saygıları yok. Olumsuzlukta İmamoğlu sınır tanımıyor. Nasıl böyle bir vahşet yapıyorlar. Akıl alır gibi değil’ ifadesini kullandı.

 

Müzenin Şu Anki Değeri 15-20 Milyon Lira

 

Türkiye Deniz Canlıları Müzesi’ndeki balıkların bugünkü değeri 15 ila 20 milyon arası diyen Balıkçı Kenan: ‘Bu balıklar mumyalanmış. Gelecek beş bin yıl sonrada bu balıklar olacak. Torunlarımızın torunları görecek. Bu müzeyi yaparken 50 yıldır devletimizden, halkımızdan kimseden bir lira talep etmedik. Sadece mumyalama işlemleri bile 2-3 milyon lira tutuyor. Müzenin bütün işlemleri Balıkçı Kenan tarafından yapılmıştır. Bu zamana kadar da ücretsiz olarak halkımıza sunulmuştur’ şeklinde konuştu.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Çağrı

 

Bu manevi değeri yüksek olan ürünlere sahip çıkılması gerektiğinin altını çizen müze kurucusu Balıkçı Kenan: ‘Saygıdeğer Cumhurbaşkanımız, bakanlıklarımız bu müzeye sahip çıkalım. Bu balıklar yerlerde kalmasın. Cumhurbaşkanımız bu müzeye sahip çıksın. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’mız bu müzeye yer yapsın. Bunu gönülden arzu ediyorum. Burası halka, öğrencilere mal olmuş bir yerdir’ diye konuştu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: balıkçı Kenan, beylikdüzü belediyesi, ekrem İmamoğlu zulmü, türkiyede tek balık müzesi, cumhurbaşkanı recep Tayyip Erdoğan, Türkiye deniz canlıları müzesi, İmamoğlu müzeyi yıktı, beylikdüzü müze yıkımı, mumyalanmış balıklar, mumyalama teknikleri, İmamoğlu ağaçları yıktı, yerel haberim, filaş haber, çevre ve şehircilik bakanlığı,
Yorumlar
Haber Yazılımı