Anne Baba Olmadan Önce Bu Testleri Yaptırın!

Anne Baba Olmadan Önce Bu Testleri Yaptırın!

Kan Şekerini Yükselten 10 Hata!

Kan Şekerini Yükselten 10 Hata!

Akciğer Kanserinin Tedavisinde   3 Önemli Gelişme!

Akciğer Kanserinin Tedavisinde 3 Önemli Gelişme!

Öksürüğe Karşı Etkili 8 Öneri!

Öksürüğe Karşı Etkili 8 Öneri!

Pankreas Kanseri Riskini Artıran 5 Etken

Pankreas Kanseri Riskini Artıran 5 Etken

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Ben olmam de’meme’lisiniz, kontrol etmelisiniz
Ben olmam de’meme’lisiniz, kontrol etmelisiniz
Spor Fuarı’nda 41. Vodafone Maraton Heyecanı
Spor Fuarı’nda 41. Vodafone Maraton Heyecanı
Haber Detayı
30 Ekim 2019 - Çarşamba 17:05 Bu haber 1565 kez okundu
 
Hem Öğrendiler Hem de Şaşırdılar
Her gün yüzlerce kişinin ziyaret ettiği geçtiğimiz aylarda da ziyaretçi rekoru kıran Türkiye’de ilk ve tek olan ...
KÜLTÜR Haberi
Hem Öğrendiler Hem de Şaşırdılar

Hem Öğrendiler Hem de Şaşırdılar

 

Her gün yüzlerce kişinin ziyaret ettiği geçtiğimiz aylarda da ziyaretçi rekoru kıran Türkiye’de ilk ve tek olan Türkiye Deniz Canlıları Müzesi’ni minik öğrenciler ziyaret etti. Müzedeki balıklar hakkında öğrencilere bilgilerini ve tecrübelerini anlatan Balıkçı Kenan Balcı miniklere denizlerimizi temiz tutulması gerektiği söyledi.

 

Dünyada eşi benzeri bulunmayan özellikle Türkiye’deki denizlerimizde yer alan balıkların mumyalarını barındıran Türkiye Deniz Canlıları Müzesi yüzlerce öğrencinin akınına uğradı. Esenyurt Şehitler Okulu’ndan gelen öğrenciler mumya balıklar karşısında şaşkınlıklarını gizleyemedi. Balıkları inceleyen öğrencilere bilgi veren İstanbul’un ünlü balıkçısı Balcı, “Müzede binlerce balığı tek tek mumyalayarak meraklılarına ve yeni nesile kazandırdık. Bugün komşu ilçelerimizden öğrenciler bu müzeyi ziyaret ediyor. Meraklı bakışlar içinde denizlerimizde bulunan balıkları öğreniyorlar ve inceliyorlar. Onlara balığın ve denizin ne kadar kıymetli ve değerli olduğunu anlatıyoruz” ifadesini kullandı. 

 

Yarım Asırlık Tecrübesini Öğrencilere Anlattı

 

Balcı, müzeyi ziyarete gelen öğrencilere müzedeki balıkları ve denizlerimizi anlattı. Balcı, “Müzemizin kuruluş amacı öğrenciler hem derslerini yapabilsin, hem de denizlerimizde hangi balıkların olduğunu görsünler. Denizlerimiz ekmeden biçtiğimiz tarlalarımız. Tükenmeyen madenlerimizdir. Bu madenler bize balık veriyor. Balık, sağlık demektir. Denizin o kadar çok faydaları var ki saymakla bitmez. Oltamızı atıp balık tutuyoruz. Hava sıcak olduğunda serinliyoruz. Denizler bizden hiç bir şey istemiyor. Sadece temiz tutmamız gerekiyor. Bugün deniz balık olsaydı şimdiye kadar çoktan bitmişti. Bu büyük nimeti kirletmeyelim”.

 

Gelen Tekrar Gelmek İstiyor

 

Dev vatozlardan, timsah köpekbalıklarına, orkinostan, hamsiye kadar binlerce çeşit balık bulunan Türkiye Deniz Canlıları Müzesi’ne ilginin her geçen gün arttığını belirten Balcı, “Müzemize olan ilgiden oldukça memnunuz. Yarım asırdır balıkçılık yapıyorum. Müzeyi ilmek, ilmek işledim. Her balığı özenle mumya haline getirdim. İlk başladığımızda bir oda dolusu değildi. Şimdi buradaki balıklar neredeyse 41 tır dolusu. Gelen öğrenciler ve vatandaşlar tekrar gelmek istiyor. Buda bizleri mutlu ediyor” şeklinde konuştu. 

 

Minik Dostların Kahvaltısı Öğrencilerden

 

Mumya balıkları ziyaret eden öğrenciler daha sonra Minik Dostlar Cenneti’nde hayvanları beslediler. İçerisinde; keçi, kaz, ördek, tavus kuşu, tavşan ve onlarca canlının bulunduğu mini hayvanat bahçesi öğrencilerin yoğun ilgisini çekti. Minik dostları besleyen öğrenciler anı ölümsüzleştirerek bol bol fotoğraf çektirdi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: balikci, kenan balci, deniz canlilari müzesi
Yorumlar
Haber Yazılımı