Yazı Detayı
08 Ekim 2021 - Cuma 18:16 Bu yazı 506 kez okundu
 
Mahmut Özer Bakanlık’ta Fırtınalar Estiriyor
Nezir Karayün
fikir52
 
 

İstanbul Millî Eğitimde Deprem!

Öncü Deprem Başladı. Artçılar Bekleniyor…

 

Mahmut Özer, 6 Ağustos 2021’de Türkiye Cumhuriyetinin 76. Ak Parti Hükûmetlerinin 8. Milli Eğitim Bakanı oldu. Mahmut Özer, Ak Parti Hükûmetlerinin 4. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’den bugüne kadar ki en sert Millî Eğitim Bakanı olarak Bakanlık’ta fırtınalar estiriyor. Göreve gelir gelmez, Bakanlık Merkez Teşkilatında görevden almalara başlayan Mahmut Özer, akabinde Ankara ve İzmir, Kocaeli, Bursa gibi büyük şehirlerin il müdürlerinin bir kısmını merkez teşkilatında önemli görevlere getirirken bir kısmını da görevden aldı.

Bu hafta itibarıyla da İstanbul ilinde görevden alma ve atamalar başladı. İstanbul’daki ilçe müdürü değişikliklerinin 13 ila 20 ilçede olması bekleniyor. Bu arada 76. Maddeden şube müdürü atamalarında da bugüne kadar görülmeyen sayıda bir çalışma söz konusu. Özellikle görevde yükselme sınavına tabi olan şube müdürlüklerinde yapılan 76. Madde atamaları çok tartışılacağa benziyor. Diğer yandan görevden alınan ilçe millî eğitim müdürlerinin Ak Parti tabanından kişiler olması; “Ne oldu? İktidar değişti de bizim haberimiz mi yok? Sorularının sorulmasına yol açtı. Sahada kafalar karışık. İnsanlar ne olduğunu anlamaya çalışıyor. Diğer yandan; “Salgın döneminde gerileyen eğitimi iyileştirme çalışmalarını öteleyerek, insan kaynaklarında yönetici değişikliğiyle işe başlamak ne kadar doğru?” Soruları da cevap arıyor.

Okulların yardımcı personel, temizlik malzemesi, bakım, onarım, ödenek sorunları giderilemedi. Okulların finans kaynağını oluşturan kantin ve servis gelirlerinde de düşüş söz konusu. Gerçekleşen değişikliklerin belli bir sistematik içerisinde ve birbiriyle ilintili kişiler arasında yapılması da klikler çatışması mı var sorularının sorulmasına yol açıyor.

Bu değişikliklerin yaklaşmakta olan 2023 seçimlerine etkisinin ne ölçüde gerçekleşeceği de yine ayrı bir konu. Bakalım bu işin sonu nereye varacak… Hep birlikte izleyip göreceğiz. Biz bu satırları yazarken de değişiklikler gerçekleşiyor…

 
Etiketler: Mahmut, Özer, Bakanlık’ta, Fırtınalar, Estiriyor,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı